Základné pravidlá spoločné pre všetky verzie sú rozdania dvoch kariet pre hráča a dvoch pre bankára. Zatiaľ čo Nevada Baccarat (Punto Banco) je hrou náhody, bez potrebných skúseností a znalostí stratégie, Chemin de Fer a Baccarat Banque je vhodný práve na využitie stratégie a skúseností z hry a spoznania súpera. Práve preto, lebo pri nich má hráč za presne stanovených podmienok na výber hrať alebo stáť.

Hodnota kariet a ich kombinácií je rovnaká pre všetky verzie Baccaratu. Číselné karty 2-9 majú hodnotu, ktorej sú nositeľom. Obrázkové karty J,Q,K majú hodnotu 0 bodov. Eso A prispieva k súčtu jedným bodom. Základné pravidlo hovorí o počte bodov, ktorý je od 0-9 z dvoch alebo kariet. Ak je súčet z kariet vyšší ako 9, číslica na strane desiatok sa jednoducho maže. Príklad možných kombinácií: 3+4=7, 3+A=4, A+9=10=0, 6+7=13=3, Q+8=8.

Práve z kombinácie A+9 je odvodený názov samotnej hry. Ich súčet predstavuje 0 bodov a ide o najhoršiu možnú kombináciu z dvoch kariet. A v taliančine nula znamená baccara. Naopak najvyšší súčet je 9, vo francúzštine nazvaný La Grande – veľký súčet. La Petite nazývame súčet malý a predstavuje hodnotu 8. Čo sa týka tretích kariet pre hráča, resp. bankára, v hre Punto Banco je presne stanovené, kedy si ju hráč aj bankár musia vziať. Pri Baccarat Chemin de Fer a Baccarat Banque má za presne určených podmienok (pri súčte 5 z dvoch kariet) hráč aj bankár možnosť voľby ťahať alebo zostať stáť. Situácia sa tak môže vylepšiť (3+2 + 4=9) alebo zhoršiť (3+2 + 9=14=4).

Výsledkom Baccaratu môže byť výhra hráča, bankára alebo remíza. Pri stole môže sedieť podľa dohody viacero účastníkov, ktorí v podstate vsádzajú na jeden z troch možných spomínaných výsledkov. V Punto Banco Baccarate bank drží kasíno a účastník hry iba formálne rozdáva karty, kým v Chemin de Fer bank drží jeden z hráčov a pozícia bankára rotuje po celom stole z hráča na hráča. Minimálna výška stávky sa pohybuje od 25 $/EUR až po 500 $/EUR. Obvyklá maximálna stávka je okolo 10 000 $/EUR. Samotná výška stávky závisí aj na dohode a môže byť prakticky neobmedzená, hlavne preto, že výhernosť kasína oproti iným hrám je skutočne nízka, pohybuje sa pod 2%.